Ben & Jerry’s sues parent company Unilever over sale of Israeli business

Vana zmrzliny Ben and Jerry’s, vyrobená společností Unilever Plc.

Chris Ratcliffe | Bloomberg | Getty Pictures

Ben & Jerry’s žaluje mateřskou společnost Unilever, aby zastavila prodej svého izraelského podniku místnímu držiteli licence, což je krok, který podle gigantu spotřebního zboží ponechá zmrzlinové výrobky dostupné v Izraeli a na jeho okupovaných územích.

Společnost Ben & Jerry’s v žalobě podané v úterý u federálního soudu v New Yorku uvedla, že rozhodnutí společnosti Unilever bylo učiněno bez schválení její nezávislé správní rady, která má primární odpovědnost za ochranu integrity jména její značky.

Soudce v úterý zamítl žádost Ben & Jerry o dočasný omezující příkaz, ale nařídil Unileveru, aby do 14. července ukázal důvod, proč by neměl být vydán předběžné opatření.

Zástupci společností Unilever a Ben & Jerry’s okamžitě nereagovali na žádosti o komentář.

Oblek představuje nejnovější vývoj v kontroverzi, která se rozpoutala loni, když Ben & Jerry’s řekl, že zastaví prodej na území Západního břehu okupovaného Izraelem od Šestidenní války v roce 1967.

Izraelská vláda považuje okupovaná území za součást své ekonomiky a jakékoli snahy o bojkot podnikání v těchto oblastech se vztahují na zemi. Zastavení prodeje zmrzliny na okupovaných územích by ukončilo prodej v celém Izraeli.

Ben & Jerry’s ve své žalobě uvedl, že její značka je „synonymem sociálního aktivismu“ a že jako součást své dohody, kterou má získat Unilever v roce 2000, si vyhradila „primární odpovědnost za ochranu integrity“ společnosti Ben & Jerry’s. prostřednictvím své nezávislé rady.

Uvedlo, že Unilever veřejně uznal právo značky rozhodovat o svém sociálním poslání. Ale minulý týden Ben & Jerry’s řekli, že Unilever “náhle obrátil kurz.”

Společnost Unilever minulý týden oznámila, že prodala izraelskou pobočku svého podnikání Ben & Jerry’s společnosti American High-quality Items, která v Izraeli poskytuje licence na zmrzlinové výrobky. Společnost American High-quality uvedla, že bude pokračovat v prodeji Ben & Jerry’s pod hebrejskými a arabskými názvy po celém Izraeli a jeho okupovaných územích.

Navzdory právu nezávislého představenstva společnosti Ben & Jerry rozhodovat o sociálním poslání značky Unilever při oznámení prodeje uvedl, že má právo uzavřít smlouvu, protože si ponechal primární odpovědnost za finanční a provozní rozhodnutí.

Poté, co Unilever oznámil prodej, Ben & Jerry’s ve své žalobě uvedl, že její představenstvo se v pátek sešlo na mimořádném zasedání a odhlasovalo žalobu kvůli rozhodnutí.

V rozhovoru pro CNBC po kroku Unileveru z minulého týdne izraelský poskytovatel licence Avi Zinger z American High quality Solutions řekl, že jakýkoli případný soudní spor bude „mezi Unilever a Ben & Jerry’s. Už mám dohodu“.

— K této zprávě přispěla Candice Choi z CNBC.